Інформаційне повідомлення про проведення громадського обговорення щодо реорганізації Бистріївської гімназії Вчорайшенської сільської ради шляхом приєднання до Вчорайшенського ліцею Вчорайшенської сільської ради
Найменування організатора громадського обговорення – Вчорайшенська сільська рада, уповноважений орган - відділ освіти, культури, молоді, туризму та спорту Вчорайшенської сільської ради.
Мета проведення: врахування думки мешканців Бистріївського старостинського округу щодо реорганізації Бистріївської гімназії Вчорайшенської сільської ради шляхом приєднання до Вчорайшенського ліцею Вчорайшенської сільської ради
Нормативне забезпечення:
ст. 143 Конституції України
ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»
ст. ст. 25, 66 Закону України «Про освіту»
ст. ст. 32, 35, 36, 37 Закону України «Про повну загальну середню освіту»
ст. ст. 104, 105, 107 Цивільного кодексу України
Порядок та умови надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам (ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 р. № 6 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 5 березня 2024 р. № 245).
Рішення 43 сесії VІІІ скликання Вчорайшенської сільської ради «Про затвердження Плану трансформації (дорожньої карти) мережі закладів освіти Вчорайшенської сільської ради» від 15.03.2024 № 1752.
Рішення Виконавчого комітету Вчорайшенської сільської ради від 06.08.2024 № 97 «Про винесення на громадське обговорення проєкту рішення «Про реорганізацію Бистріївської гімназії шляхом приєднання до Вчорайшенського ліцею».»
Стаття 143 Конституції України:
Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю, вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Стаття 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»:
Реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.
Стаття 25 Закону України «Про освіту»:
Засновник закладу освіти або уповноважений ним орган (особа):
приймає рішення про створення, реорганізацію, ліквідацію, зміну типу закладу освіти, затверджує статут (його нову редакцію), укладає засновницький договір у випадках, визначених законом.
Стаття 66 Закону України «Про освіту»:
Органи місцевого самоврядування засновують заклади освіти, а також реорганізовують, перепрофільовують (змінюють тип) та ліквідовують їх з урахуванням спеціальних законів.
Стаття 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту»:
1. Рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає засновник (засновники).
Мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади та /або суспільства.
Рішення про утворення комунальних початкових шкіл, гімназій як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають міські, сільські, селищні ради.
2. У разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний забезпечити учням можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні освіти.
Реорганізація, зміна типу, ліквідація закладу загальної середньої освіти у сільській місцевості допускається лише після громадського обговорення проекту відповідного рішення засновника, який оприлюднюється не менше ніж за один рік до прийняття відповідного рішення.
Стаття 35 Закону України «Про повну загальну середню освіту»:
Типи закладів освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти.
Здобуття повної загальної середньої освіти на певному рівні забезпечують:
початкова школа, що забезпечує здобуття початкової освіти;
гімназія, що забезпечує здобуття базової середньої освіти;
ліцей, що забезпечує здобуття профільної середньої освіти.
Початкова школа функціонує як окрема юридична особа або як структурний підрозділ гімназії.
Гімназія та ліцей функціонують як окремі юридичні особи.
Як виняток, за рішенням засновника ліцей може також забезпечувати здобуття базової середньої освіти.
Стаття 36 Закону України «Про повну загальну середню освіту»:
управління закладом загальної середньої освіти здійснюють: засновник (засновники) або уповноважений ним (ними) орган.
Стаття 37 Закону України «Про повну загальну середню освіту»:
засновник закладу загальної середньої освіти зобов’язаний забезпечити: можливість учнів продовжити навчання на відповідному рівні освіти у разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти.
Порядок та умови надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам (ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 р. № 6 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 5 березня 2024 р. № 245)
За рахунок субвенції не здійснюється фінансування закладів загальної середньої освіти (крім закладів початкової школи), кількість учнів у яких становить:
з 1 вересня 2016 р. - менше 25 осіб;
з 1 вересня 2025 р. - менше 45 осіб;
з 1 вересня 2026 р. - менше 60 осіб.
Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».
Спроможна освітня мережа — це така сукупність закладів, класів, груп дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти, яка забезпечує доступність, якість і результативність надання освітніх послуг відповідно до стандартів, встановлених державою, та запитів учасників освітнього процесу, а також ефективне використання наявних ресурсів (кадрових, інфраструктурних, матеріально технічних, фінансових тощо).
Мережа закладів освіти Вчорайшенської сільської ради становить 5 закладів загальної середньої освіти, в яких навчається 463 здобувачі освіти. Фінансування закладів освіти громади здійснюється з місцевого та державного бюджетів. З державного бюджету виділяються кошти освітньої субвенції, яка передбачена виключно на заробітну плату педагогічних працівників та придбання мультимедійного обладнання. Основною складовою у розрахунку даної субвенції є розрахункова кількість дітей, наповнюваність класів, яка визначається з урахуванням кількості населення та щільності його проживання.
Бистріївська гімназія не відповідає вимогам щодо наповнюваності класів, адже середня наповнюваність класів складає 3,8 дитини. Показник наповнюваності є незмінно низьким протягом тривалого часу. За попередньою мережею у 2025/2026 навчальному році в Бистріївській гімназії Вчорайшенської сільської ради навчатимуться здобувачі освіти: у першому класі - 2, другому - 3, третьому - 5, четвертому - 3, п'ятому - 3, шостому – 5, сьомому - 2, восьмому - 7, дев'ятому 5 учнів. Тобто, 5 класів не відповідатимуть мінімальному рівню наповнюваності, у яких мало б навчатися не менше 5 дітей. Це найнижчий показник серед закладів загальної середньої освіти Вчорайшенської сільської ради.
Бистріївська гімназія має проєктну потужність 108 здобувачі освіти, а фактична наповнюваність складає лише 32 %.
Клас |
2024/2025 н.р. Кількість здобувачів освіти |
2025/2026 н.р. Кількість здобувачів освіти |
1 |
4 |
2 |
2 |
5 |
3 |
3 |
3 |
5 |
4 |
3 |
3 |
5 |
5 |
3 |
6 |
2 |
5 |
7 |
7 |
2 |
8 |
5 |
7 |
9 |
0 |
5 |
Всього |
34 |
35 |
Вартість утримання одного учня в Бистріївській гімназії Вчорайшенської сільської ради становило: у 2021 році – 76 890 грн., у 2022 році – 83 005 грн., у 2023 році – 109 103 грн., у 2024 році – 131 636 грн. на рік.
Всього видатків по закладах загальної середньої освіти у 2024 році складали: кошти місцевого бюджету загальний фонд – 19 640 994 грн. кошти державного бюджету освітня субвенція – 12 537 518,5 грн.
Зокрема, видатки на забезпечення Бистріївської гімназії Вчорайшенської сільської ради Бердичівського району Житомирської області за рахунок коштів місцевого бюджету становлять 1 797 361 грн. та видатки за рахунок освітньої субвенції складають – 2 415 003 грн. Разом – 4 212 364 грн.
Оптимізація мережі закладів освіти – це закономірні процеси, які існують в усьому світі і в Україні зокрема. Заходи з оптимізації шкільної мережі плануються провести з метою раціонального та ефективного використання наявних ресурсів, їх спрямування на задоволення освітніх потреб учнів.
Таким чином, прийняття та виконання рішення Вчорайшенської сільської ради створить сприятливі умови для реалізації державної політики у сфері освіти, поліпшення освітнього процесу, зменшить матеріальні витрати, пов’язані з ефективним функціонуванням закладів загальної середньої освіти сільської ради.
Формат проведення громадського обговорення:
Пропозиції (зауваження) учасників громадського обговорення подаються у письмовій чи усній формі, надсилаються електронною поштою із зазначенням прізвища, імені та адреси особи, яка їх подає. Юридичні особи подають пропозиції (зауваження) у письмовій чи електронній формі із зазначенням їх найменування та місцезнаходження. Анонімні пропозиції (зауваження) не реєструються і не розглядаються. Пропозиції (зауваження), розповсюджені через соціальні мережі, до уваги братися не будуть.
Адреса електронної пошти, номер телефону організатора громадського обговорення, за якими можна отримати консультації з питання, що винесено на громадське обговорення:
Відділ освіти, культури, молоді, туризму та спорту Вчорайшенської сільської ради: с. Вчорайше вулиця Шкільна, 54, Бердичівського району Житомирської області та за електронною адресою: osvita@vchorayshenska-gromada.gov.ua
Пропозиції (зауваження) просимо надавати з 06.05.2025 року по 20.05.2025 року (включно) до 17.00.
До участі в обговоренні запрошуються всі жителі Бистріївського старостинського округу.
Прізвище та ім’я особи, визначеної відповідальною за проведення громадського обговорення – Тетяна ЗІНЕВИЧ, начальник відділу освіти, культури, молоді, туризму та спорту Вчорайшенської сільської ради, контактний номер: +380967174810.
Відповідно до розпорядження голови Вчорайшенської сільської ради датою проведення громадських слухань визначено 21 травня 2025 року 0 14.00 годині. Місце проведення - с. Бистріївка, приміщення Бистріївської гімназії Вчорайшенської сільської ради, вул. Шкільна, 28.
Термін і спосіб оприлюднення результатів громадського обговорення, узагальнення висловлених в ході громадського обговорення зауважень, пропозицій визначається та здійснюється організатором. Матеріали, отримані під час зустрічей, надіслані електронною поштою, надані до відділу освіти, культури, молоді, туризму та спорту Вчорайшенської сільської ради в інший спосіб із зазначенням особи та контактної інформації заявника, (які не суперечать чинному законодавству України) узагальнюватимуться, у вигляді пропозицій (зауважень) будуть надані засновнику (Вчорайшенській сільській раді) та використовуватимуться для підготовки проєкту рішення.
Узагальнення пропозицій (зауважень) здійснюється організатором протягом 15 днів після закінчення строку подання пропозицій. Після отримання висловлених пропозицій та проведеного аналізу відбудеться оприлюднення результатів громадського обговорення на офіційному сайті Вчорайшенської сільської ради у строки, передбачені чинним законодавством України.
У громадському обговоренні з правом голосу можуть брати участь дієздатні жителі населеного пункту Бистріївського старостинського округу, які досягли 18-річного віку та місце проживання яких в установленому законом порядку зареєстроване на території, в межах якої проводяться громадські обговорення.
Бажаючим взяти участь у громадських обговореннях згідно з графіком для реєстрації при собі мати паспорт або документ, який посвідчує особу.