Поблизу України зафіксовано спалах небезпечного вірусу парнокопитних свійських тварин «ящур» – в західних областях посилено контроль
Востаннє «ящур» в Україні реєстрували близько 40 років тому.
Бердичівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області повідомляє громадськість про те, що на території Євросоюзу виявили небезпечну хворобу парнокопитних свійських тварин – ящур. У січні вірус ідентифікували на одному з фермерських господарств Німеччини, а вже в березні штам виявили в Угорщині, поблизу кордону із Словаччиною, на відстані 450 кілометрів від Закарпаття.
В Україні востаннє «ящур» був зареєстрований майже 40 років тому. Це висококонтагіозна хвороба, яка передається повітряно-крапельним шляхом і вражає парнокопитних свійських тварин: корів, кіз, свиней, буйволів, а також диких – косуль та кабанів.
У Головному управлінні Держпродспоживслужби в Закарпатській області заявляють, що з метою запобігання занесенню та поширенню ящура на території регіону, вживаються всі необхідні заходи. Посилено контроль у Закарпатській, Волинській, Львівській, Івано-Франківській Чернівецькій областях України.
Останній випадок ящуру в Україні був зареєстрований в 1988 році, а з 1992 року Україна має статус WOAH як країни вільної від вакцинації. У зв’язку з чим вакцинація тварин не проводиться.
Управління державного контролю на кордоні наводить шляхи передачі ящуру:
– прямий контакт з інфікованими свійськими або дикими тваринами. Виділення вірусу відбувається через дихання, зі слини, фекалій та сечі, молока та сперми – за 4 дні до появи клінічних ознак;
– контаміновані продукти тваринного походження (необроблені м’ясні продукти, харчові відходи та молоко). Вірус здатен зберігатись від одного дня до декількох тижнів;
– забруднений одяг, взуття, обладнання, транспортні засоби для перевезення тварин та інше (сіно, корм, вода, молоко та біопрепарати);
– може передаватись повітря-крапельним шляхом за низької температури та високої вологості.
Захворення характеризується лихоманкою та виразками у вигляді пухирів (афт), ерозій в ротовій порожнині, на язиці, губах, вимені та кінцівках. Також у тварин з’являється слиновиділення, анорексія, кульгавість, аборт і раптова загибель новонародженого молодняку та зниження молочної продуктивності.
При ознаках захворювання чи незвичній поведінці тварин та у випадку їх масової загибелі необхідно терміново сповістити дільничного лікаря ветеринарної медицини або територіальний орган Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужби).
Ссилка на відео: https://www.facebook.com/watch/Tv21Ungvar.UA/?ref=embed_video