До всесвітнього дня боротьби зі сказом тварин

Дата: 27.09.2024 09:10

Сказ входить в п'ятірку інфекційних захворювань, спільних для людини і тварини, так званих антропозоонозів,  які завдають найбільших соціальних та економічних збитків.

Нині сказ реєструється на території понад 80 країн світу, де щорічно більш як 10млн.людей зазнають різних видів поранень чи захворювань від тварин.

Тільки 4 млн. людей отримують специфічну антирабічну допомогу. А тим часом кожного року не менш ніж 5 тис. людей гинуть після укусів тварин, хворих на сказ.

Незважаючи на проведення профілактичних щеплень тваринам кількість неблагополучних пунктів зі сказу не зменшується. Станом на 01.09.2024 р. на території  Житомирської області захворіло 40 тварин на сказ, в тому числі:

• коти – 12;
  • собаки – 14;
  • лисиці – 12;
  • інші дикі тварини – 2

було оголошено 37 неблагополучних пунктів щодо захворювання. За аналогічний період 2023 року захворіло 38 тварин на сказ та оголошено 36 неблагополучних пунктів.

По Ружинській селищній та Вчорайшенській сільській раді виявлено неблагополучних пунктів по сказу тварин:

в 2023р.: Ружин 5н.п. Вчорайше 3н.п.

в 2024р.: Ружин 2н.п. Вчорайше 2н.п.

Звернулось громадян із покусами тварин:

в 2023р.: 18 випадків.

в 2024р.: 13 випадків.

Відомо, що основними носіями збудника сказу в природі є м'ясоїдні тварини ; лисиця, вовк, єнот, бродячі собаки, бездомні коти, миші, тощо. Кожна з цих тварин може стати джерелом зараження.

Із спостережень видно, що червона лисиця (яка є в нас основним джерелом інфекції) переміщується ближче до населених пунктів контактує із  домашніми тваринами, людьми. Бродячі собаки, бездомні коти відвідують смітники, звалища, ринки, використовують територію ферм, шкіл, дитячих садочків, спортивних майданчиків, міську інфраструктуру.

Необхідна поголівна імунізація м'ясоїдних, які утримуються в індивідуальному секторі, а також пероральна імунізація диких м’ясоїдних тварин.

Так спеціалістами ветеринарної служби проведено профілактичних щеплень проти сказу по Ружинській селищній та Вчорайшенській сільській раді:

2023 рік

Велика рогата худоба - 4142 гол, дрібна рогата худоба -101 гол, коні -31 гол, собаки -3993 гол, коти -3285 гол

2024 рік ( на 12.09.)

Велика рогата худоба -1657 гол, дрібна рогата худоба - 41 гол, коні -20 гол, собаки - 2536 гол, коти -2205 гол.

З 23.09.2024 р. на території Житомирської області проходить осіння кампанія щодо пероральної імунізації диких м’ясоїдних проти сказу. Станом на 26.09.2024 року оброблено 4842,53 км² площ, використано 121061 доз вакцини. Оброблено 32% площ від запланованих.

Даний захід буде проводитися орієнтовно до 05.10.2024 року. Під обробку підлягає 15010 км², на що буде використано 375254 дози вакцини.

Постійно проводиться роз’яснювальна робота щодо профілактики захворюваності на сказ тварин серед громадськості.

Громадяни будьте уважними до своїх тварин, щеплюйте їх проти сказу!    З обережністю відностесь до бродячих собак та котів, а також представників дикої фауни, особливо діти. Батьки, а також вчителі роз’яснюйте дітям небезпечність даного захворювання, адже  воно невиліковне, його можна тільки попередити.

Заступник начальника відділу

безпечності харчових продуктів

та ветеринарної медицини

Бердичівського РУ