РУХАЙТЕСЯ НА ЗДОРОВ’Я!

Дата: 10.05.2023 10:48

10 травня відзначається  Міжнародний день  руху заради здоров'я.  Він заснований  Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ) у 2002 році для пропаганди фізичної активності.

Найлегший та найдоступніший спосіб руху для здоров’я – піша ходьба. Це найбільш природний спосіб пересування людини, а також   найдоступніший і найпростіший вид фізичної активності. Для цих занять   не потрібне жодне спорядження.  Єдина вимога до одягу та взуття — його зручність.

Цифри і факти

• Піша ходьба – чудовий спосіб  профілактики захворювань, який допомагає впоратися з різними станами: зниженим імунітетом, відсутністю настрою та млявістю, відчуттям слабкості, занепадом сил.

• У ходьбі бере участь до 200 м'язів.
• За 1 кілометр людина робить приблизно 1200 кроків.
• По довжині ступні можна визначити зріст людини.
• Жінки ходять повільніше за чоловіків -- через ширший таз.
• Довжина кроку — це відстань між п'ятами, коли ви крокуєте.

Користь від пішої ходьби:
• стабілізується  рівень холестерину, кров'яний тиск та міцність судин;
• спалюється більше калорій, ніж вважається зазвичай;
• профілактика інфаркту;
• захист від діабету та гіпертонії (ті, хто робить за день максимальну кількість кроків, зменшують ризик появи діабету на 43%, а гіпертонії - на 31%);
• у жінок додаткові 1000 кроків на день призводять до 13% зниження ризику ожиріння (у чоловіків такого зв'язку між ходьбою та ризиком ожиріння не виявлено);
• нормалізація дихання: зникає задишка при незначних навантаженнях;
• спалювання жирових відкладень, природне схуднення без виснажливих тренувань;
• покращення травлення, виведення шлаків з організму;
• благодійний вплив на суглоби та хребет;
• уповільнення процесів старіння;
• зміцнення м'язової маси;
• підвищення імунітету, захисних властивостей організму;
• налагодження серцебиття, зміцнення кровоносних судин;
• поява стійкості до стресів, нормалізація сну.

Скільки кроків за день варто  проходити?
Фахівці  Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) на основі багатьох досліджень підрахували, що 10 тисяч  кроків щоденної пішої прогулянки  (що дорівнює близько 6 км відстані) допоможуть запобігти розвитку цілого ряду захворювань.  Для різних вікових груп показники кількості кроків  за день є різними. Наприклад, діти віком від 5 до 10 років можуть легко проходити до 11000 -15000 кроків, підлітки – від 12000 до 20000, дорослі – від 5000 до 10000, літні люди – від 3000 до 5000.

Правила ефективних піших прогулянок
Незважаючи на свою звичність та простоту, ходьба вимагає дотримання принципів:
• поступовість -- збільшувати дистанцію слід повільно;
• помірність -- не рекомендується навантажувати себе багатокілометровими дистанціями щодня;
• регулярність -- слід займатися кілька разів на тиждень, тоді ефект буде стійким.
  Ходьба  корисна для здоров'я, тривалості життя, гарного самопочуття, дає найменший ризик травм та дозволяє спалювати помітну кількість калорій.
  Тож рухайтеся на здоров’я!

Відділ комунікації, організаційної та  інформаційно-роз’яснювальної роботи  ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб  МОЗ України».