Село Вчорайше

Дата: 18.08.2021 15:43

Село Вчорайше

За переказами село називалось Китай-Городок (кита — староруською означає фортеця з глини або землі, укріплена лозою).

В цьому місці місцеві селяни чи козаки помстилися полякам, що взяли приступом замок, вирізали до душі польський гарнізон за «Вчерайшее» («Вчорашнє»), тобто подія, що відбулася напередодні, у місцевості Ягнятин, де поляки вирізали козаків, як «ягнят».

Селом протікає річка Постіл.

На думку В. Б. Антоновича, кургани без кінних погребінь були древлянськими. Виходячи з цього, кургани, що находяться під самим Києвом  (Совки, Китаївська Пустинь) та поблизу річки Раставиці (Буки, Ягнятин, Вчорайше), також були віднесені до древлянських.

У "Люстрації Київської землі" за 1471рік згадується село Вчерашнєє, у якому сидить отаман.

Населений пункт згадується у книзі «Herby Rycerstwa Polskiego» польського геральдика та історика Бартоломія Папроцького, виданій у 1584 році.

З початку 18 сторіччя — у складі Річі Посполитої.

З початку XVIII століття село належало князям Любомирським та відносилось до Ружинського ключа. Від Станіслава Любомирського близько 1770 року Вчорайше куплене Ільницьким, котрий продав це поселення в 1794 році Каспару Івановському.

З 1793 року — в складі Російської імперії.

Івановський добився права містечка в 1818 році. З цього часу тут почали селитися євреї. Пізніше перейшло до сина Каспара — Діонісія, а потім до його дочки.

У 19 — на початку 20 століття — містечко Сквирського повіту Київської губернії.

Після встановлення радянської влади у містечку існувала Вчорайшенська єврейська сільська рада робітничих, селянських і червоноармійських депутатів.

У 1923—1931 та 1935—1957 роках — районний центр Житомирської області.

До 31 липня 2018 року — адміністративний центр Вчорайшенської сільської ради Ружинського району Житомирської області.